Karate víc než sport. Prezident se cítil jako v jedné velké rodině

Zdroj: Hradecký deník

22.7.2019

/ROZHOVOR/ Mistrovství světa v karate v Hradci Králové sklidilo jen pozitivní ohlasy. Slova chvály pro organizátory i všechny účastníky měl Nobuaki Kanazawa z Japonska, prezident federace SKIF (Shotokan Karate-do International Federation), která vše zastřešuje.

Mistrovství světa v karate v Hradci Králové.

Mistrovství světa v karate v Hradci Králové. | Foto: Ondřej Littera

Jak hodnotíte mistrovství světa v Hradci Králové? 
Velmi pozitivně. Lidé zde v Hradci Králové jsou moc milí. Všichni členové japonské výpravy si oblíbili i město a mají ho rádi. Velmi vysoká byla sportovní úroveň šampionátu. U všech účastníků se mi líbilo, že chovali respekt jeden vůči druhému a bojovali srdcem. Obdiv mám pro starší sportovce, kteří karate dělají už delší dobu, bojovali pěkně. Celkově musím vyzdvihnout i organizaci. Všechno fungovalo.

Federaci SKIF založil v roce 1978 váš otec Hirokazu Kanazawa. Vy jste nyní jejím prvním mužem. V čem vás MS v Hradci ještě zaujalo? 
Pro naši organizaci je nejdůležitější harmonie a klid. O tom je i karate. Z toho pohledu turnaj považuji za velmi kvalitní, protože zde harmonii a klid cítím. Tyto prvky jsou důležité i pro dění na šampionátu. Všichni musejí dobře spolupracovat, rozhodčí, sportovci i organizační tým, což se tady podařilo.

Význam karate přesahuje sport. Jaké je poslání vaší federace SKIF? 
Karate samozřejmě není jen ryze sportovní odvětví, ale vyznačuje se celkovým zlepšováním a rozvojem individuálních kvalit člověka. Z toho má pak užitek nejen člověk samotný, ale i jeho rodina a celá společnost. To je poslání karate i naší federace.

Jak často se karate věnujete? 
Začínal jsem v pěti letech. Na střední škole jsme měl přestávku, přešel jsem na basketbal, ale na univerzitě jsem se ke karate vrátil. V současné době cvičím téměř každý den a k tomu ještě karate vyučuji.

Při slavnostním zahájení se na ploše sešlo téměř čtrnáct set karatistů, kteří cvičili mírové kata. Potom jste přede všemi zacvičil vy sám. Jaký to byl pro vás zážitek? 
Bylo to pro mě něco úžasného. Cítil jsem se jako v jedné obrovské rodině. O tomto fantastickém zážitku se podělím se svým otcem, bude z toho mít velkou radost.